3-krát o 79. výročí oslobodenia Bratislavy

Prvej a tretej spomienky sme sa zúčastnili na Slavíne, druhou bolo položenie venca predsedom SZPB Viliamom Longauerom a tajomníkom ÚR SZPB Zdenkom Martonom pri pamätníku Sovietskej armády pri Hviezdoslavovom námestí. (Stále nám tu nesedí nápis „Sovietska armáda“, pretože tá vznikla z Červenej armády až v roku 1946. Na google mape je to však uvedené správne: „Víťazstvo – pamätník oslobodenia Červenou armádou“.)

Prvé zhromaždenie…

…organizoval bratislavský oblastný výbor SZPB a okrem vedenia SZPB sa ho zúčastnili poslanec NR SR Štefan Gašparovič a štátny tajomník MPSVR Branislav Ondruš, ktorý vystúpil s hlavným prejavom. Spomenul v ňom aj nedávno zosnulú partizánku Annu Bergerovú, ktorá na pietach na Slavíne nikdy nechýbala.

Hlavným posolstvom, ktoré toto zhromaždenie vyslalo, bola opätovne vyjadrená úprimná vďaka našim osloboditeľom – hrdinskej Červenej armáde, Rumunskej kráľovskej armáde, 1. čs. armádnemu zboru v ZSSR a partizánom z 33 národov sveta.

Avšak od Branislava Ondruša tu zaznel aj iný pohľad na hrdinstvo. Na dnešné hrdinstvo! Prejavujú ho vraj tí, ktorí sa takýchto podujatí neochvejne zúčastňujú, pretože nielen v našej spoločnosti sa „po takmer osemdesiatich rokoch z dôsledného antifašistického postoja stáva tiež, pomaly, hrdinstvo“. A že „najodhodlanejšou, najaktívnejšou a najtrestanejšou zložkou civilného odboja boli komunisti a ich ilegálne štruktúry“.   

Samozrejme, že B. Ondruš neopomenul ani „bezcharakternú novelu zákona o protifašistickom odboji“, od poslanca za SAS Juraja Krúpu, „ktorý vedie dlhodobý boj proti nášmu zväzu“ a „chce nám ňou zakázať šíriť pravdu o hrdinstvách sovietskych vojakov, o zásluhách Červenej armády, o obetiach komunistických odbojárov…“.  

Druhé pietne zhromaždenie…

…zorganizoval predseda vlády SR Robert Fico, ktorý na ňom privítal veľvyslancov Ruska, Bieloruska, Kazachstanu a Azerbajdžanu. Veľvyslanci západných štátov odmietli na Slavín prísť! A to vraj preto, lebo tam boli prítomní veľvyslanci Ruska a Bieloruska. My k tomu dodávame, že radi sa predvádzajú na Ukrajine, kde už úplne prirodzene mašírujú potomkovia banderovcov. Tých banderovcov, ktorí k nám prišli potláčať SNP! Čiže rozumej, ktorí nám nechceli dovoliť, aby sme sa vymanili spod nacistickej čižmy. A radi by, aby sme ich nacistický režim dnes aj vojensky podporovali.

S hlavným príhovorom vystúpil Róbert Fico a hneď na úvod odovzdal všetkým pozdrav od bývalého českého premiéra a prezidenta Miloša Zemana, ktorému zdravotný stav neumožnil navštíviť nás osobne. My spoločne „máme svoju pravdu o 2. svetovej vojne a túto pravdu si nedáme zobrať“.

„…pravda o Druhej svetovej vojne, veď to je, preboha, základ nášho bytia, veď to je základ usporiadania sveta po 2. sv. vojne, je to základ mierového usporiadania medzinárodného spoločenstva. Nesmieme dovoliť, aby nám túto pravdu ukradli! Vtedy sa staneme veľmi ľahkou korisťou a mnohí si želajú, aby sa malé suverénne krajiny stali korisťou ľahkou a stráviteľnou.

Múdry človek, Vlado Mináč, to povedal raz veľmi perfektne“ „dejiny sa dajú na chvíľku znásilniť, ale treba vedieť, že dejiny sa potom vždy poriadne vypomstia“.

Áno, je pravda, že sú tu tendencie spochybňovať úlohu národov bývalého Sovietskeho zväzu v 2. sv. vojne. A to nie sú tendencie náhodné, to sú úmyselné konania! Cez médiá, mimovládne organizácie, pomaly sa nám to tlačí do škôl a začína sa vytvárať obraz, že to všetko bolo úplne inak, ako bola skutočná historická pravda o Druhej svetovej vojne,“ zdôraznil R. Fico a vyzval stretávať sa „tu, na tomto mieste, pretože Slavín je našou Sochou slobody“.

V ďalšom predseda vlády pripomenul strašný historický fakt zo septembra 1941, keď sa Hitler v rozhovore s rumunským ministrom zahraničných vecí nechal počuť, že „mojim poslaním je vyhubiť Slovanov“! R. Fico takúto genocídu Slovanov prirovnal s vyhubením amerických indiánov.        

„To nad týmto máme my zatvárať oči? Odpovedám veľmi jasne: Nikdy!“

Pán premiér, ďakujeme ti!

Nechal sa hneď na začiatku počuť podpredseda NR SR Andrej Danko. „Pán skutočný premiér Róbert Fico ďakujeme ti, že si konečne zorganizoval oficiálne stretnutie na Slavíne tak, ako sa na hrdú slovenskú vládu patrí!“

V ďalšom sa zdôveril, že nevie pochopiť ako môžu dnes bojovať proti sebe dva bratské slovanské národy. „Zamýšľam sa aj nad tým, do akej pozície nás tlačia voči Českej republike.“

„Aj na ukrajinsko-ruských vzťahoch vidíme, aké nebezpečné je nechápať históriu, aké nebezpečné je podceňovať otázku národnostných menšín, aké nebezpečné je nechať sa veľmocami provokovať a aké ľahké je ľudí rozvadiť?“

„Aj my tu máme ľudí, ktorí majú svoju filozofiu založenú na hádkach. Ale prečo nás rozhádajú? Prečo jatria rany, prečo spochybňujú jasnú pozíciu banderovcov? S jediným cieľom – aby nás ovládali!!!“

Slovo syna osloboditeľov

Ruský veľvyslanec sa zhromaždeniu prihovoril vo svojej materčine. Prítomní mu však rozumeli a niekoľkokrát sa mu za jeho slová odvďačili potleskom.   

„Vyjadrujem srdečné ďakujem za chrabrý postoj pri obhajovaní pravdy, za obhajobu pravdy o Druhej svetovej vojne, za obhajobu pamiatky na tých ľudí, ktorí sa z tejto vojny nevrátili. Je to veľká strata pre náš veľký sovietsky ľud.

27 miliónov padlých. Každá rodina stratila niekoho zo svojich blízkych a mnohí ležia tu, na Slavíne. Mnohí sú pochovaní v slovenskej pôde inde. Celkovo šesťdesiattri a pol tisíc ľudí.

Cestujem po vašej krajine a vidím, ako sa pozorne staráte o tieto hroby. Vidím, že pri výročiach oslobodenia obcí sa na nich objavujú kvety. Ďakujem vám za vašu pamäť!“

Ruský veľvyslanec ukončil príhovor myšlienkou básnika Roberta Roždestvenského o zachovávaní pamäte: „Mŕtvi ju nepotrebujú, potrebujú ju živí!“

Členovia SZPB prišli na Slavín s pocitom hrdosti,

…aby sme si pripomenuli 79. výročie oslobodenia hlavného mesta Slovenska, Bratislavy, zdôraznil na začiatku svojho príhovoru predseda SZPB Viliam Longauer.

Vyjadril, že „všetci máme dobrý pocit, že sme sa tu mohli stretnúť a povedať si niekoľko dobrých slov na povzbudenie do ďalšej činnosti“. O Červenej armáde, ako našej osloboditeľke, uviedol, že si splnila svoju misiu, keď oslobodila vyše polovicu Európy. Zdôraznil pri tom, že „na obdobie fašisticko-nacistickej poroby nikdy nesmieme zabudnúť. Naopak, musíme urobiť všetko, aby ďalšie generácie poznali svoje vlastné, pravdivé dejiny“.

„Rany minulosti sa už zahojili, ale jazvy po nich zostali! A práve tie musíme vysvetľovať,“ podtrhol a vyzdvihol pri tom výchovu mladej generácie v rodinách.

Na záver zdôraznil, že Slovenský zväz protifašistických bojovníkov je otvorenou mierovou spoločenskou organizáciou, ktorá ľudí spája a nie rozdeľuje!

Vladimír Mikunda

Foto 1: Členovia bratislavskej oblastnej organizácie SZPB.

Foto 2: Za Ústredie SZPB položili doobeda veniec zľava: V. Dobrovič, Z. Marton, V. Longauer a J. Kaňuk.

Foto 3: Členovia SZPB.

Foto 4: Pri pamätníku Sovietskej armády.

Foto 5: Pri poobedňajšom kladení vencov delegáciu Ústredia SZPB predstavovali zľava: Predseda rozhodcovskej komisie ÚR SZPB Jozef Dolník, tajomník ÚR SZPB Zdenko Marton a predseda SZPB Viliam Longauer.

Návrat hore