Gorbačov – USA potrebujú perestrojku

Občania USA nechcú vojnu, ktorú vedie ich vláda, no v americkej spoločnosti vznikli mechanizmy, ktoré je ťažké prekonať, a preto Spojené štáty potrebujú „perestrojku“, povedal prvý prezident ZSSR Michail Gorbačov.

„USA majú určité práva na to, aby hovorili vážne slová a prijímali rozhodnutia v záujme celého sveta“, povedal Gorbačov zdôrazniac, že ak USA chcú byť lídrom, tak ním nesmú byť sami. „Chcú byť lídrom – môžu to urobiť, no len v partnerstve s ďalšími krajinami, pretože súčasné líderstvo je možné iba v partnerstve – partnerské líderstvo alebo kolektívne líderstvo“.

Gorbačov zároveň poznamenal, že obyvatelia Spojených štátov nechcú vojny, ktoré vedie ich vláda, no Američanom sa ťažko žije v ich spoločnosti, ktorá má také silné mechanizmy. „Perestrojku potrebujú! Ja to aj teraz môžem zopakovať“, povedal svoj názor prezident bývalého ZSSR.

Odpovedajúc na otázku o Washingtonom obľúbenej praxi prekladať svoju zodpovednosť na kohokoľvek iného, konkrétne, pri riešení ukrajinskej krízy na Rusko, Gorbačov poukázal na to, že prekladať zodpovednosť – to je „americký spôsob“, a že na to majú pripravenú aj zásobu neviny. U amerických médií, ktoré stoja na obrane záujmov štátu.

„To je on americký spôsob – preložiť zodpovednosť. Tlač u nich všetko zabezpečí. Dokáže… všetko!“ Aj aby čert vyskočil z tabatierky? „Dokáže! Ak treba“, zasmial sa Gorbačov.

Podľa vz.ru, 15. december 2014

15
dec
2014

Komentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.
*