Pluk Normandie-Neman a G. Depardieu

Depardieu: Pokusy falšovania histórie 2. sv. vojny sú negramotnosťou

Akékoľvek pokusy falšovania histórie 2. sv. vojny sú negramotnosťou, vyhlásil francúzsky herec Gerard Depardieu, sľubujúc zároveň vyrozprávať o nej pravdu vo svojom projekte filmu s pracovným názvom – “Normandia-Neman”.

Začiatkom minulého týždňa herec navštívil Bielorusko, kde si uctil pamiatku padlých vo Veľkej vlasteneckej vojne a položil kvety ku “Kurganu slávy” pod Minskom. Stretol sa aj s prezidentom A. Lukašenkom.

Depardieu hovoril počas návštevy aj o nakrúcaní filmu o legendárnom leteckom pluku Normandia-Neman, ktorý by sa mal zrodiť v kooperácii Francúzska, Bieloruska a Ruska.

“Jednoducho ide o (pokusy prepisovať dejiny) ľudskú negramotnosť. Mnohí z nich nepoznajú dejiny, alebo ich úmyselne skresľujú”, vyhlásil Depardieu pre televíziu Belarus 1. Dodal, že so svojimi kolegami sa vynasnaží vytvoriť pravdivý  film “na základe svedectiev ľudí, ktorí boli členmi Normandie-Neman”.

“Pokúsime sa vytvoriť dielo v súlade s reálnou históriou pluku Normandie-Neman, letci ktorého, keď sa blížili k cieľu, tak vypínali motory, aby Nemcov presnejšie bombardovali”, pokračoval Depardieu.

Francúzsky herec skritizoval americké filmy o 2. sv. vojne. “Keď si pozerám americké filmy, ani sekundu im neverím”, dodal.

x x x

Piloti eskadry Normandia-Neman uskutočnili vyše 5000 bojových letov, absolvovali 869 vzdušných súbojov a zlikvidovali 273 lietadiel protivníka. Pluk mal 97 pilotov, z ktorých 42 padlo. Štyria z nich sú držiteľmi titulu Hrdina Sovietskeho zväzu (Marcel Albert, Roland de La Poype, Jacques André a Marcel Lefévre).

Podľa vz.ru, 27. 7. 2015

29
júl
2015

Komentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.
*