Rezolúcia OSN proti fašizmu

OSN podporila iniciatívu Ruska na boj s glorifikáciou nacizmu
Návrh rezolúcie o likvidácii rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a neznášanlivosti a tiež proti glorifikácii nacizmu, ktorý predložilo Rusko v spoluautorstve vyše 50 štátov, je schválený na jeho posúdenie Valným zhromaždením OSN. Rozhodli o tom výsledky hlasovania v Treťom výbore VZ OSN. Moskva s takouto iniciatívou prichádza každoročne.

Za dokument hlasovalo 131 štátov, 3 štáty (USA, Ukrajina a Palau) boli proti a 48, väčšinou európskych, sa zdržalo hlasovania.

V návrhu sa zdôrazňujú obavy ohľadne glorifikácie nacizmu, vrátane cestou budovania pamätníkov a uskutočňovania verejných manifestácií na oslavu cieľov nacistickej minulosti a neonacizmu. V tejto súvislosti sa hovorí aj o nekončiacich sa pokusoch „zneuctenia alebo poškodzovania pamätníkov, vybudovaných na pamiatku tých, ktorí bojovali proti nacizmu v rokoch Druhej svetovej vojny“.

Dokument tiež odsudzuje akékoľvek odmietanie alebo pokusy na odmietanie holokaustu.
Rusko v tejto súvislosti vyzvalo všetky štáty sveta nepripustiť odmietanie zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov, spáchaných počas Druhej svetovej vojny. V dokumente sa tiež hovorí o nevyhnutnosti boja s prejavmi náboženskej neznášanlivosti, prenasledovania alebo násilia voči jednotlivcom alebo celým skupinám kvôli etnickému pôvodu alebo náboženského presvedčenia.
Tlačová agentúra SR postoj slovenskej diplomacie zamlčala!!!

V. Mikunda

19
nov
2016

Komentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.
*