Slávnostné otvorenie expozície Za slobodu

Nová expozícia Za slobodu pripomína Slovákom boj proti fašizmu
TASR, 20. decembra 2016 19:13
Výstava je venovaná odkazu pokrokových národných a protifašistických tradícií, vzniku a práci SZPB.

Na Ústrednej rade Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov na Štúrovej 8 v Bratislave slávnostne otvorili 20. decembra 2016 stálu expozíciu “Za slobodu” venovanú odkazom pokrokových národných a protifašistických tradícií, vzniku a práci Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Bratislava 20. decembra (TASR) – V sídle Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) na Štúrovej 8 v Bratislave dnes slávnostne otvorili stálu expozíciu pod názvom Za slobodu. Výstava je venovaná odkazu pokrokových národných a protifašistických tradícií, vzniku a práci SZPB. Okrem Ústrednej rady SZPB na nej tiež participovali RTVS, Slovenský filmový ústav (SFÚ), Slovenský národný archív, Múzeum Slovenského národného povstania a Klub výtvarných umelcov a teoretikov. “Náš zväz nemal doteraz oficiálnu výstavu o vzniku a práci našej organizácie. V minulom roku prišiel návrh urobiť si v suteréne poriadok, desaťročia tam boli nahromadené odpadky z budovy. Dali sme to do poriadku, teraz sa to už volá -1. poschodie,” uviedol pre TASR predseda SZPB Pavol Sečkár ku genéze expozície, ktorej obsah zodpovedá dejinným udalostiam od čias Ľudovíta Štúra až po dnešok.
Výstava je členená do dvoch siení. Prvú tzv. národno-formatívnu časť otvárajú meruôsme roky. “V prvej sieni sa návštevníci zoznámia so štúrovcami – prvou skupinou, ktorá bojovala za práva Slovákov a so zbraňou v ruke povstala proti utláčaniu a za slobodu Slovákov,” vysvetlil Sečkár. Expozícia predstavuje osobnosti ako generál M. R. Štefánik, Alexander Dubček, Laco Novomeský a mnohí ďalší. Prezentuje zaujímavý fotodokumentačný materiál z čias oslobodenia a povstania, knižné publikácie, ale aj kolekciu výtvarných diel.
Diváci môžu spoznať grafiky k 20. výročiu Slovenského národného povstania – diela Fullu, Hložníka, Brunovského či Gergeľovej z roku 1964. Nechýbajú videosekvencie a filmové dokumenty z čias povstania.”Expozícia ako jedna z mála prezentuje komplexne vojensko-taktické operácie pri oslobodzovaní Slovenska, predstavuje súborne aj taký odkaz ako je vlajkosláva, odznaky, odbojárske vyznamenania, preukazy antifašistických organizácií, dejiny samotných odborárskych hnutí a organizácií po oslobodení,” dodal k výstave jej zostavovateľ Ladislav Skrak.

Tradíciám odbojárskeho hnutia je venovaná druhá časť stálej expozície situovaná do ďalšej siene. Rozpráva o vzniku rôznych partizánskych i leteckých skupín, ktoré bojovali v SNP za slobodu Slovenska. Približuje vznik a vývoj protifašistických odbojárskych organizácií po oslobodení – Zväz slovenských partizánov, Zväz vojakov SNP a Zväz protifašistických politických väzňov na Slovensku. Poskytuje informácie o zjazdoch a predsedoch týchto organizácií.
Chceme dať kus sebavedomia aj mladšej generácii, všetky skupiny učiteľov sem chceme volať, výuka novodobých dejín Slovenska sa podceňuje, viem, že nenahradíme profesorov a vysoké školy, ale laický pohľad na vývoj a budúcnosť sa vo výstave dá nájsť,” dodal Sečkár k expozícii špeciálne určenej pedagógom a mládeži. V budúcnosti by ju mala doplniť aj nová knižnica, literárno-vedecké pracovisko
a v priestoroch zasadačky SZPB chcú organizátori premietať celovečerné filmy s tematikou zápasu za slobodu a nezávislosť.

» Fotoarchív k slávnostnému otvoreniu PDF «

16
máj
2018

Komentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.
*