Tribunál o Hirošime

Ohodnotí Hirošimu… medzinárodný tribunál? 

Predstaviteľ Ruského zväzu veteránov Afganistanu, konkrétne poslanec Dumy Franc Klincevič, oslovil Sergeja Lavrova aby cez adekvátne inštitúcie inicioval vytvorenie medzinárodného tribunálu nad USA za ich atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki. Tento tribunál by mal vypracovať objektívne právne zhodnotenie atómového bombardovania japonských miest.

V Hirošime bolo zabitých 140 tisíc a v Nagasaki 74 tisíc. Z toho bola prevažná väčšina civilistov.

To, že atómové bombardovanie nebolo vynútené žiadnou nevyhnutnosťou je už všeobecne známe, uvádza Klincevič. „Bol to zastrašovací akt, pričom nie Japonska, ale spojenca USA v antihitlerovskej koalície – Sovietskeho zväzu – no a o tom ešte málo kto hovorí. Washington sa royhodol prakticky sa presvedčiť o účinku obrovskej smrtiacej sily novej zbrane a otestovať ju na ľuďoch.

V takomto prípade nemôže byť ani reči o nejakom nedocenení, o chybách alebo chybách v prepočtoch. USA sa k tomuto strašnému kroku rozhodli s plným vedomím, veľmi dobre si uvedomujúc čo robia“, oficiálne uvádza Klincevič.

„Nie je prekvapivé, že za ostatných 70 rokov sa nikto z amerických predstaviteľov nekajal, ani neprosil odpustenie“, dodal ruský poslanec. „Vyzerá to tak, že ani teraz sa na to nikto pred japonským národom nechystá, USA pokračujú v postoji, že vždy boli vo všetkom v práve“.

Ruský poslanec pri tom pripomenul, že Rímsky štatút, na základe ktorého bol vytvorený Medzinárodný trestný tribunál, k takýmto zločinom radí činy spáchané v rámci široko rozsiahleho alebosystematicky vedomého útoku proti akýmkoľvek civilistom. No a „bombardovanie japonských miest jednoznačne spadá do rámca Rímskeho štatútu. Zločiny takéhoto druhu nemajú premlčiavaciu lehotu a preto aj dnes, po 70-tich rokoch, nie je neskoro oficiálne stanoviť toto konanie ako zločin proti ľudskosti. Povinne sa to musí urobiť, aby nikomu ani len nanapadlo niečo podobné zopakovať“, zdôraznil predstaviteľ Ruského zväzu veteránov Afganistanu.

Podľa ria.ru, 11. 8. 2015

14
aug
2015

Komentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.
*