USA stratili schopnosť triezvo hodnotiť situáciu vo svete

Miloš Zeman: „Agresor je ten, kto prepadne iný štát skôr, ako USA!“

 

Zahraničná politika USA je v posledných desaťročiach charakteristická vážnymi chybami, no a v súčasnosti už Washington vôbec stratil schopnosť objektívne hodnotiť medzinárodnú situáciu, vyhlásil český prezident Miloš Zeman.

„Američanom sa nedostáva schopnosť samoanalýzy. Potešilo by ma ak by sa prejavila aspoň v tom, že Obama po päťdesiatich rokoch zrušil sankcie voči Kube. Je pravda, že inteligencia uskutočňovanej politiky sa prejavuje dĺžkou (dočasného) intervalu, počas ktorého sa chyba napráva. Ak vaša reakcia nastupuje po päťdesiatich rokoch, tak môžete skončiť ako brontosauri, ktorí vymreli skôr, ako mohli napraviť vlastné (evolučné) chyby“, prinášajú Zemanove slová Parlamentní listy.

Český prezident hovorí, že „USA uskutočnili celý rad chýb, hovoriac o vpáde do Iraku, kde mali byť podľa nich zbrane hromadného ničenia, ktoré tam však nebolo“. Okrem toho pochybili v „plánoch bombardovania sýrskych vládnych vojsk s naivnými nádejami, že proti týmto vládnym vojskám bojujú demokratické sily“. Bolo to dovtedy, „kým Američania neboli poctení zbadať, že tam bojuje Al-Kajdá, proti ktorej sa bojuje v Afganistane“, poznamenal prezident.

Zeman sa tiež kriticky vyjadril k úsiliu Washingtonu rozšíriť americký model politického systému za hranice.

„Je to absolútne nezmyselné. Pokus exportovať svoj politický systém do štátu s inou kultúrou a tradíciou sa skončí len tým, že v prípade neúspechu sa tento štát zmení na vášho nepriateľa a v prípade úspechu tento štát rozvalíte. Jeden občan mi na mítingu povedal veľmi zaujímavú charakteristiku agresora: Agresor je ten, kto prepadne nejaký štát skôr, ako USA“!

Český prezident považuje v súčasnosti za najväčšie nebezpečenstvo Islamský štát. „Žiaľ, kvôli zbabelosti, hlúposti radu civilizovaných štátov, neochotných vytvoriť medzinárodné sily, zahynie ešte niekoľko sto alebo niekoľko tisíc nevinných občanov“, povedal.

„Ruský prezident podporil môj návrh. Zostáva presvedčiť ďalších stálych členov BR OSN. Čínsky prezident mi povedal, že o spolupráci (na boji s IŠ) už vedie rozhovory s Obamom. Žiaľ, práve západná Európa je najviac nasiaknutá politikou pacifizmu. Im to ešte stále nie je dosť“, poznamenal Zeman.

Podľa vz.ru, 29. jún 2015

29
jún
2015

Komentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.
*