Výzva demokratickým stranám na boj proti “plazivej fašizácii”

Pavel Traubner, Peter Weisenbacher, Romana Schlesinger a ďalších 33 osobností vyzývajú demokratické strany na boj proti “plazivej fašizácii”

Celkovo 36 osobností tvrdí, že situácia je vážna.

Osobnosti verejného a kultúrneho života sa obracajú na predsedov demokratických politických strán, aby demokratickými prostriedkami zabránili plazivej fašizácii našej krajiny. Celkovo 36 osobností tvrdí, že situácia je vážna, keďže aj v Národnej rade SR sedia ľudia, ktorí sa otvorene hlásia k odkazu vojnového slovenského štátu. Volajú preto po spojení síl v Banskobystrickom kraji na jednom kandidátovi.
“Cesta neonacistov do parlamentu však začala už víťazstvom Mariana Kotlebu (ĽSNS) vo voľbách na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja a práve tam by sme sa týmto tendenciám mali jasne a rázne postaviť, a to ako široká koalícia ľudí, strán a hnutí, ktoré si ctia demokraciu, Ústavu SR, zákony a ľudské práva pre všetkých,” uvádza sa vo verejnej výzve.
Podľa signatárov je v demokracii nevyhnutné a dokonca prospešné mať rozdielne názory, teraz však podľa nich nie je priestor na hašterenie, ale hľadanie toho, čo nás spája, pretože hnednutím Slovenska je ohrozená samotná možnosť plurality názorov. “Dnes, keď väčšina strán nominuje svojich kandidátov do týchto volieb, vás žiadame, aby ste uprednostnili celospoločenský záujem nad straníckym,” odkazujú demokratickým lídrom.
Osobnosti sú presvedčené, že nadišiel čas, aby sme ľudí, ktorí nepredstavujú demokratickú alternatívu, ale naopak, predstavujú jej ohrozenie, zastavili porážkou v budúcoročných krajských voľbách v Banskobystrickom kraji. “Na dosiahnutie tohto cieľa je absolútne nevyhnutné postaviť jedného protikandidáta, ktorého bezvýhradne podporia všetky demokratické politické strany a hnutia,” apelujú.
Predsedov demokratických strán preto dôrazne žiadajú o zodpovedný prístup. “Aj v mene tých, ktorí tu nie sú, lebo položili životy za našu slobodu proti rovnakým silám, akým čelíme dnes všetci znova,” dodali.
Pod verejnou výzvou sú podpísaní Tomáš Sloboda, spevák a hudobník Le Payaco, Zuzana Mistríková, producentka, líderka študentov počas Nežnej revolúcie 1989, Brigita Schmögnerová, ekonómka, bývalá ministerka financií, Pavel Traubner, neurológ, čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, Eduard Nižňanský, historik a vysokoškolský pedagóg, Ivan Kamenec, vedecký pracovník Historického ústavu SAV, Juraj Marušiak, politológ a historik, Ivan Štefunko, IT podnikateľ, občianske združenie Progresívne Slovensko, Judita Hansmann, herečka, Romana Schlesinger, občianska aktivistka, Pavol Mešťan, riaditeľ Múzea židovskej kultúry a Ondrej Prostredník, vysokoškolský pedagóg.
Podpísali sa aj Hana Fábry, občianska aktivistka a publicistka, Ivana Havranová, spisovateľka, Marcel Lacko, básnik, Matej Ivančík, spoluorganizátor protifašistických pochodov a blokád, Branislav Ondrášik, občiansky aktivista, Branislav Gigac, prezident Aliancie stredoškolákov na Slovensku, Richard Fekete, marketingový a mediálny poradca, Radovan Geist, analytik a publicista, Andrej Lúčny, občiansky aktivista a vysokoškolský pedagóg, Alena Krempaská, občianska aktivistka, Inštitút ľudských práv, Michael Szatmáry, Stand up komik a Andrej Dúbravský, výtvarník.
K signatárom patria aj Ondrej Šoth, choreograf a umelecký riaditeľ Baletu Štátneho divadla Košice, Andrej Jaroš, kunsthistorik a galerista, Peter Weisenbacher, občiansky aktivista, Ludwig Bagin, herec, Jana Juráňová, spisovateľka, Radoslav Herda, občiansky aktivista, Filip Orator, hudobník, Jozef Ivan, biochemik, Zolo Mikeš, publicista a novinár, Jana Vitálošová, občianska aktivistka, Ján Benčík, občiansky aktivista a blogger a Ján Gordulič, humorista.

Podľa hlavnespravy.sk, 3. 10. 2016

04
okt
2016

Komentovať

Váš e-mail nebude publikovaný.
*